Facebook’un Yeni Algoritması Suçluları ve Kurbanları Bulabilir

30 Nis

Emekli polis dedektifi, suçluların veya kurbanların Facebook’un en yeni geliştirilen algoritmasıyla bulunulabileceğini iddia ediyor.

Madeleine McCann adında bir kız 3 yaşında iken 3 Mayıs 2007 tarihinde Portekiz’in Praia da Luz kentindeki kayboldu. Emekli polis dedektifi olan Mick Neville, Facebook’un yeni yazılımının Maddie’nin bulunmasında yardımcı olabileceğini söyledi.

Bildiğimiz gibi Facebook kullanıcıları bir resim yüklediğinde sosyal medya platformu resimdeki insanları seçerek yüz özelliklerini haritalıyor. Böylece insanların etiketlenmesi daha kolay oluyor. Eğer Maddi yaşıyor ise şuan 14 yaşında. Dedektif Neville de Maddie’nin sağ gözünde belirgin bir leke olduğundan Maddie’yi izlemenin kolay olacağı söylüyor. Maddie’nin kaybolmasına sebep olan kişinin bir ruh hastası olduğu düşünülüyor. Bu ruh hastaları gösterişi sevdiği için Maddie’nin fotoğraflarını paylaşmış olma olasılığı yüksek oluyor.

Dedektif Neville, günümüzde böyle olaylar maalesef çok olduğundan suçluların veya kurbanların bulunmasında Facebook algoritmasının kullanılabileceğini belirtiyor.

One thought on “Facebook’un Yeni Algoritması Suçluları ve Kurbanları Bulabilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir