FPS Nedir Nasıl Yükseltilir

25 Mar

FPS, Oyun oynayanların sıklıkla duyduğu bir kelimedir. Yüksek Fps mi iyidir? yoksa düşük Fps mi? gibi sorular arttığından böyle bir yazı yazma gereği duyduk.

FPS (Frame Per Second), saniyedeki kare hızı yani 1 saniyede oynatılan resim sayısıdır. Ekrandaki 1 karelik alan saniyede ne kadarlık bir hızla hareket edebiliyor onu belirtir. Yani en anlaşılır dille oynadığınız oyundaki akıcılığın bir göstergesidir. Eğer siz yüksek kaliteli bir oyunu düşük özellikli bir bilgisayarda çalıştırırsanız, sisteminizin kare hızı oyunun gerektirdiği kare hızına yetişemez ve kasmalara, donmalara sebep olur. Fps’in yüksek olması her zaman daha iyidir. Peki bu fps hızı nasıl maksimum yüksekliğe ulaştırılır bunun detaylarını inceleyelim;

  • Her şeyden önce fps arttırmanın en iyi yolu iyi bir işlemci, iyi bir ekran kartı ve yüksek kapasiteli ram e bağlıdır.
  • Oyunun grafiksel ayarlarını düşürerek fps hızını artırabilirsiniz. Çevre kalitesi, gölgeler, karakter ana hatları gibi gelişmiş detayları oyun ayarları içerisinden düşürürseniz, oyun performansınızda artış sağlayabilirsiniz.
  • Ses ve efektler pek mantıklı gibi görünmese de fps hızında artış sağlamaktadır. Ses ve ses efektlerini kısarak veya kapatarak fps hızının yükselmesine yardımcı olabilirsiniz.
  • Eğer diz üstü bir bilgisayar kullanıyorsanız, ısınmamasını sağlayarak diğer bir deyişle soğumasına yardımcı olarak fps hızını arttırabilirsiniz. Çünkü çok ısınan parçalar bilgisayarın yavaş çalışmasına neden olur.
  • Bilgisayarınızda, siz oynarken başka bir programın çalışmamasına izin vermeyin. Görev yöneticisine girip (sistem dosyalarına dokunmadan) bilgisayarınızın ram belleğini, işlemcisini ve disk hızını yavaşlatan uygulamaları bulup bunları kapatırsanız bilgisayarınız biraz daha hızlanacak ve fps hızınız artmış olacaktır.
  • Kesinlikle ssd kullanın. 5400 rpm hızındaki normal bir harddisk 60-70mb arasında bir yazma/okuma hızına sahip ise, bu oran ssd lerde 500-900mb lara çıkmaktadır. Sisteminiz bir veriyi ne kadar çabuk okur ve/veya yazar ise, o uygulama da o kadar hızlı çalışır.

FPS artışına mevcut donanımınız ile kısıtlı müdahalelerde bulunabilirsiniz. Yüksek miktarda artış istiyorsanız mutlaka donanımsal takviyede bulunmanız gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir