Googleda Detaylı Arama Yapmanın İpuçları

27 Mar

Google, dünya üzerindeki aramalarda en çok kullanılan internet sitesidir. Birçok kullanıcının kullanmış olduğu web tarayıcısının ana sayfası bile Google’a yönlenir. Ülkemizde de internet aramalarında kullanılan en yaygın internet sitesi Google olmuştur. Hepimiz arama yapıyoruz ancak arama yaparken, aramalarımızı özelleştirebileceğimizi, hedeflediğimiz sonuca daha kısa sürede ve daha net bir şekilde ulaşabileceğimizi biliyor muyuz? Bu yazımızda Google aramalarındaki incelikleri sizlere anlatacağız.

  • Operatörler

Sizin neyi aramak istediğinizi anlamak konusunda Google muhteşem teknolojilere sahiptir. Ancak onun da kodlardan oluştuğunu unutmamak lazım. Bu sebeple aramalarınızı ne kadar detaylı yaparsanız o kadar kısa sürede sonuca ulaşırsınız.

(“ “) = Çift tırnak içine yazdığınız kelimeleri arattığınızda Google size yalnızca o 2 kelimenin yan yana olduğu sonuçları gösterir.

(– ve +) = Bir kelimenin önüne ““ işareti koyarsanız Google o kelimeyi arama sonuçlarına dahil etmez. “+” işareti koyarsanız işaretten sonra gelen kelimeye, arama sonuçlarında öncelik gösterir.

(or) = Kelimeler arasına “or” operatörü koyduğunuzda birden fazla seçenek belirtmiş olursunuz.

  • Tek Site İçerisinde Arama

Aradığınız şeyin hangi sitede olduğunu biliyorsanız fakat hangi sayfada olduğunu bulmak istiyorsanız Google size bu konuda da yardımcı oluyor. “X” kelimesini “y.com” sitesinde aratmak için Google’a “X:y.com” yazmanız yeterlidir.

  • Sözcük Anlamı

Sözcük anlamını öğrenmek istediğiniz bir kelimeyi Google’a “define:kelime” şeklinde yazar ve aratırsanız Google, size o kelimenin sözcük anlamını ve eş anlamlarını gösteren bir sonuç sunar.

  • Dört İşlem ve Birim Çevirme

Google arama bölmesine herhangi bir matematiksel işlem yazıp aratırsanız size bir hesap makinesi görevi görerek sonucunu belirtir. Örneğin: “267/3”. Bunun yanı sıra Google, birim çevirme konusunda da gayet başarılıdır. Arama ekranına “150 cm to m” yazarsanız 150 santimetrenin metre cinsinden değerini size saniyeler içerisinde verir.

  • Anlık Bilgiler

Hava durumu, yerel saat, döviz kur fiyatları gibi birçok bilgiyi arama yaparak saniyeler içerisinde öğrenebilirsiniz. Örneğin: “havadurumu İstanbul” , “time Artvin” , “dolar” ,.

  • Bölgelerde Arama Yapma

Google’a “Çin Restoranı” yazıp aratırsanız, gelecek sonuçlar sizin konumunuza en yakın yerlerdeki Çin restoranları şeklinde olacaktır. Ancak aramanızın sonuna istediğiniz bölgenin posta kodunu yazarsanız oradaki restoranların listesini bulabilirsiniz.

Bu bilgileri kullanarak Google arama motorunda hedeflediğiniz bilgiye çok daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir