Gora

31 Mar

Ülkemizdeki film sektörüne, birçok kaliteli ve başarılı film kazandıran Cem Yılmaz, alışılagelen uzay filmlerine farklı bir bakış açısı getirerek Gora filmini yapar. Çok farklı bir konsept, farklı giyim tarzları ve uzaylılara farklı bir bakış açısıyla Gora filmi, Türk sinema tarihine adını kolaylıkla yazdırmayı başarmıştır.

Filmin ana karakteri olan Arif, turistlere halı ve kilim satarak para kazanan bir esnafı canlandırmaktadır. Bir gün dükkanına gelen ve insan kılığında olan 2 uzaylı, Arif’i, Gora gezenine köle olarak çalıştırmak için kaçırırlar. Arif başlarda bunun bir şaka olduğunu zannetse de, sonrasında gerçekten kaçırıldığını anlar ve oradan kaçmanın yolunu arar. Bu sırada mutfak görevlisi olan Bob Marley Faruk ile tanışır. Faruk, oradan kaçmanın imkansız olduğunu söylese de, Arif kaçmaya kararlıdır. Komutan Logar, Gora kralının kızına aşıktır ve onunla evlenmek ister. Kral ve Ceku komutan Logar’ı hiç sevmezler. Bu sebeple Logar, Gora’ya bir alev topu gönderir ve yalnızca kendisinin durdurabileceğini ve durdurduğu taktirde Ceku ile evlenmesi şartının yerine getirilmesini ister. Alev topu iyice yaklaşır fakat Logar topu durduramaz. Arif, izlediği eski bir filmde benzer sahnenin olduğunu ve bu işi çok kolay yapabileceğini ancak durdurduğu taktirde kendisinin yeniden Dünya’ya gönderilmesini ister. Arif topu durdurur Ceku ise Arif’e aşık olur. Logar, bu durumu kendine yediremez ve Arif’i öldürmek ister. Faruk, Arif, Ceku ve robot 216 birlikte kaçarak Dünya’ya dönmenin yollarını ararlar.

Bilim kurgu, aksiyon ve komedinin bol olduğu Gora filmindeki replikler zamanla insanların diline dolanmıştır ve film, üzerinden zaman geçmesine rağmen televizyon ekranlarında her yayınlanışında büyük izleyici toplamıştır.

 

Yapımcı: Necati Akpınar

Gösterim Tarihi: 12 Kasım 2004

Senaryo:  Cem Yılmaz

Yönetmen: Ömer Faruk Sorak

Oyuncular: Cem Yılmaz, Özkan Uğur, Şafak Sezer, Rasim Öztekin, Cezmi Baskın, Erdal Tosun, Özge Özberk, Ozan Güven, Engin Günaydın

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir