Güneş Enerjisiyle Telefon Şarj Etmeyi Başardılar

28 Nis

Çim biçme makinesi, lamba, oyuncaklar, araba gibi birçok nesne artık güneş enerjisiyle çalışabiliyor. Şimdi ise bu çalışmalara ek olarak McGill Üniversitesi araştırmacıları güneş enerjisiyle akıllı telefonu şarj etmeyi başardılar.

Gün geçtikçe doğal kaynakların kıymeti daha da bilinmeye başladı. Canlıların geleceği için çevre dostu bir enerji tüketimi yapılmaya özen gösteriliyor. Güneş enerjisini kullanmak için de bir çok çalışmalar yapılıyor. Güneş enerjisiyle çalışan araba bunlardan bir tanesi.

Akıllı telefonlarımızı ile neredeyse günde birkaç kere şarj ediyoruz. Buna çözüm olarak Kanadalı McGill Üniversitesi çalışmalara başlayarak, akıllı telefonun başka bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan güneş enerjisiyle şarj olabilen bir proje gerçekleştirdi. Araştırmacılar akıllı telefonun bataryasını geliştirerek güneş enerjisini kullanarak şarj etmeyi başardı.

Bu proje başarıyla tamamlandı fakat batarya şuan çok düşük enerji sağlayabiliyor. Güneş enerjisinden sağlanan elektrik akıllı telefona şarj etmeye yeterli olmuyor. Yine de bu projeyle birlikte gelecekte güneş enerjisiyle telefonlarımızı şarj etmemizin mümkün olacağı belli oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir