Hislerinize Kulak Verecek Bir Kitap- Kürk Mantolu Madonna

22 Mar

Sabahattin Ali ile tanıştığım ve bir süredir online kitap satış sitelerinin, çok satanlar kısmında sıkça rastladığım Kürk Mantolu Madonna, Türk Edebiyatının şah eserleri arasında yer almayı hak eden bir kitap.

Kitapta karakterler ve aktarılmak istenilen duygular başarılı bir şekilde ele alınıyor. Yazar, kitabı okurken duyguları adeta okuyuculara hissettiren bir kalem sahip. Kitabı okuyacak olanlar, kitabı bitirdikten sonra uzun bir süre etkisinde kalacaktır. Kitabın karakterlerinden olan Raif ve Maria, toplumun geneline aykırı olan hisleri ve düşünceleri birbiri ile aynı olsa da aslında kişilik olarak çok farklı iki insan olarak okuyucuya sunulmaktadır. Bu ikilinin arasındaki ilişkiden çok kişilikleri okuyucuyu karakterlere hayran bıraktıracak nitelikte. Sabahattin Ali, kitabında insanlara ve topluma kötümser bir şekilde yaklaşıyor. İlk başlarda bu kötümserlik sizlere biraz abartı gelecektir.

Kitabın devamında aslında etrafta böyle insanların var olduğunu anlayacak ve yazara hak vereceksiniz. Genel olarak insanların davranışlarının sebeplerini okuyucuya aktaran kitap sürükleyici bir anlatıma da sahiptir. Karakterlerin hisleri, yoğun bir şekilde işlenmiş olmasına rağmen bu kadar akıcı bir anlatıma sahip olması yazarın usta kaleminden kaynaklanıyor olsa gerek.  İlk sayfaları anılarla dolu olduğu için biraz sıkıcı bulabilirsiniz. Ancak duyguları hissettiren ve insanları derinlemesine inceleyen kitaplara merak duyuyorsanız, okumanız gereken kitaplar arasında mutlaka yer vermelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir