İnternet Geçmişiniz Artık Başkalarına Satılacak

30 Mar

İnternette yaptığımız aramaların, gezdiğimiz web sitelerinin, konuşmalarımızın her daim gizli kalmasına özen gösteririz. ABD senatosunun geçtiğimiz günlerde aldığı bir karar neticesinde artık internet geçmişiniz başka firmalara para ile satılabilecek. Bu kararın yasalaşması için yalnızca ABD Başkanı Donald Trump’ın imza atması gerekiyor.

Bu yasa çıkarsa bizleri neler bekliyor? Öncelikle yasa çıktığı taktirde, müşterilerin izni alınmadan internet servis sağlayıcılarına kullanıcıların, web tarama etkinlikleri, uygulama kullanımları gibi özel bilgilerin satılabilmesi sağlanacak. Bu da daha kısa bir ifade ile, internet geçmişinin firmalara para karşılığı satılabilmesi demektir.

Yasanın Türkiye’yi etkileyip etkilemeyeceği henüz merak konusu direkt olarak etkilemese dahi, ABD internet sitelerine vermiş olduğunuz bilgiler de, başka firmalara kolaylıkla para karşılığı satılabilecek ve siz bu konuda herhangi bir hak talep edemeyeceksiniz. ABD vatandaşları, özel hayatın gizliliği, kişi hak ve özgürlükleri, özel hayatın mahremiyeti gibi konulara önem veren kuruluş yetkililerinin bu konuda acilen bir şeyler yapmalarını bekliyor. Konunun akıbeti ABD Başkanı Donald Trump’ın imza atıp atmaması sonrası daha da netleşecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir