İyi Bir Oyun Bilgisayarı Nasıl Toplanır

26 Mar

Dünya üzerindeki teknolojik gelişmelerin büyük bir kısmını oyunlar üzerinde görebiliyoruz. Grafikleri, hikayesi, çevre ve karakter detayları, seslendirmeleri vs. en profesyonel ellerde yapıldığı için özellikle genç kesimi çok çabuk etkileyebiliyor. Ülkemizde de bilgisayar üzerinden oyun oynamaktan zevk alan milyonlarca genç ve orta yaşlı insan bulunmakta. Oyunlar geliştikçe, bu oyunları çalıştırmak için gereken sistem gereksinimleri de artıyor. Bu sebeple insanlar bilgisayarlarının donanımlarını yükseltmek istiyor. Oyun bilgisayarı kavramının oluşmasının sebebi de budur.

Peki oyun bilgisayarı nasıl olur? Oyun bilgisayarı için neler gereklidir? Tüm oyunları yüksek grafik ayarlarında oynayabilmek için nasıl bir sistem toplamak gerekir? Hangi donanıma öncelik vermek gerekir? Çok para harcamak en iyisini almak anlamına gelir mi? Intel mi AMD mi? Bu soruların cevabını bulmaya çalışalım.

 • İşlemci

Sisteminizin alt yapısının sağlam olması için işlemcinizin iyi olması gerekir. İşlemci seçerken 3 ana özelliğe çok dikkat etmelisiniz. Bunlar;

 • Frekans
 • Mimari
 • Çekirdek Sayısı

Bu özelliklerin tek bir tanesine değil üçünün de iyi olmasına dikkat etmelisiniz. Çekirdek sayısı oyunlardaki performansı artırır ve işlemciye binen yükün hafiflemesini sağlar. Intel bir işlemcide 2 çekirdekle aldığınız performansı AMD işlemcide 4 çekirdekte alırsınız. Zaten fiyat farkının sebebi de büyük ölçüde budur. Bunun sebebi ise iki markanın işlemcileri arasındaki mimari farkıdır. Çalışma frekansı, mimari ve çekirdek sayısı kadar önemli bir etken değildir. İşlemcilerin çalışma frekansları Ghz birimi ile ölçülür. Küçük bir örnek ile açıklayabiliriz. 3.9 Ghz çift çekirdekli bir işlemci yerine, 3.5 Ghz 4 çekirdekli bir işlemci kullanmak her zaman daha mantıklıdır.

 • Ekran Kartı

Oyunlardaki yüksek performansın en büyük kaynağı olan ekran kartlarıdır. Ne yazık ki piyasada ve internette ekran kartları ile ilgili çok büyük bir yanlış bilgi sıkıntısı bulunmaktadır. Ekran kartı üzerindeki video belleğinin ekran kartının kalitesini belirlediği yönündeki bu düşünce tamamı ile yanlış bir düşüncedir. Ekran kartlarındaki en belirleyici özellikler;

 • Çekirdek Hızı (mHZ)
 • Veriyolu Genişliği (bit)
 • RAM türü, frekansı ve miktarı
 • Mimari
 • Arayüz desteği (directx, mantle vs.)

Bu 5 özelliğin herhangi birinin yüksek olması yüksek grafik performansı elde etmenize fayda sağlamaz. Özelliklerin beşinin de orantılı bir şekilde birbirine yakın ve yüksek değerlerde olması gerekir. O yüzden 4gb ekran kartı 200TL diyenlere sakın kanmayın.

 • RAM

Oyun bilgisayarı konusunda piyasadaki yanlış edinilen bir fikir de, ram miktarının veya frekansının yüksek olmasının oyun performansına direkt olarak etki ettiği düşüncesidir. Bu düşünce, ddr1 veya ddr2 ramli bilgisayardan ddr3 ve ddr4 lü sistemlere geçiş yapıldığında doğru kabul edilebilir. Fakat siz zaten 1333 veya 1600 mhz ddr3 ram kullanıyorsanız bunu 4gb dan 8gb veya 16gb lara çıkarmak size o harcadığınız paranın etkisini kesinlikle hissettirmeyecektir. Bu sebeple günümüz oyunlarını çalıştırabilmek için 4-6-veya 8gb ramler yeterlidir.

 • SSD

SSD diskler son yıllarda popülerleşen yüksek okuma ve yazma hızlarına sahip sabit disklerdir. Normal sabit diskler saniyede 60-90 mb ile işlem yaparken ssdlerde bu oran 500-900mb a kadar çıkabilmektedir. Ancak ssd kullanmak size sandığınız kadar yüksek performans sağlamaz. Oyunun kısa sürede açılması, diğer bölümün daha kısa sürede yüklenmesi, 2 pencere arasında daha hızlı geçiş veya bilgisayarınızın daha kısa sürede açılması gibi işlemlerde size büyük katkısı olacaktır. Ancak ssd nin fps e çok fazla bir faydası bulunmamaktadır.

 

Sonuç olarak oyun bilgisayarı adı verilen aslında yüksek grafik ve performans bilgisayarlarına sahip olmak için en önemli etken sizin bütçenizdir. Bütçeniz ne kadar fazla ise sisteminiz o kadar yüksek performanslı olur. Yukarıda anakartlardan hiç bahsedilmemiştir çünkü seçtiğiniz ram, işlemci ve ekran kartına uygun bir anakart, güç kaynağı vs. seçmeniz gerekiyor. Tek bir parçaya yönelmektense tüm parçaları aynı ayarda tutmak performans açısından her zaman daha iyidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir