Kıl Dönmesi Nedir ?

24 Nis

Vücudun her yerinde oluşan ama çoğunlukla vücudun kuyruk sokumunda meydana gelen kıl dönmesi genellikle erkeklerde görülür. Kıl dönmesine aynı zamanda pilonidal sinüs adı verilmektedir. Kıl dönmesi cilt altında biriken kılın iltihaplanarak ağrı oluşturmasına denir. İlk zamanlarda ağrı yapmadığı için geç fark edilir.

Akıntı, çamaşırlarda ıslaklık, hoş olmayan koku, iltihap, makat bölgesinde şişlik gibi şikayetler kıl dönmesine işaret etmektedir. Bu şikayetler maalesef hastalığın daha önce başladığı ve şuan ilerlemiş durumda olduğunu işaret etmektedir. Bu şikayetleri olanlar bir an önce doktora gitmeliler. Gecikildiği sürece tedavisi daha zor olmaktadır. Kıl dönmesi genellikle ergenlik döneminden başlayarak 40’lı yaşlara kadar görülür.

Ciltte tüy temizleme işlemi yapılabilen her bölümde kıl dönmesi gerçekleşebilir. Jilet ve benzeri ürünlerle yapılan bölgelerde kıl dönmesi olasılığı daha da artmaktadır. Kıl dönmesinin en önemli nedenleri ise her türlü tıraş, aşırı dar giyinmek, kilonun fazla olması, günün büyük çoğunluğunu oturarak geçirmek, normalden fazla kıllı olmaktır. Ayrıya yoğun bir şekilde terlemekte kıl dönmesine sebep olan büyük bir etkendir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir