Laptop Bataryalarının Ömrü Nasıl Uzatılır

26 Mar

Kapladığı yer, kullanım kolaylığı ve taşınabilirlik göz önüne alındığında her zaman tercih edilen bilgisayar diz üstü bilgisayar olmuştur.  Bilindiği üzere dizüstü bilgisayarlar bataryaları sayesinde elektrik gerektirmeden kullanılabilir. Bu kullanım süresi, yapılan işlem, kullanılan programlar, batarya gücü vs. gibi etkenlere göre değişiklik gösterir. Bir çok diz üstü bilgisayar kullanıcısı bataryalarının ömrünün çok çabuk azaldığından şikayet etmektedir. Bu yazıda sizlere diz üstü bilgisayarların bataryalarının ömrünün nasıl uzatabileceğini anlatacağız.

  • Öncelikle yeni bir bataryanız var ise, bataryanın şarjını tam olarak bitirip daha sonra %100 şarj olduktan sonra kullanın.
  • Bilgisayar açıkken, bataryayı mutlaka çıkarın. Aynı anda hem şarj olup hem şarj tüketen bataryaların ömrü çabuk tükenir.
  • Bilgisayarınızın güç ve ekran parlaklığı ayarlarını yapın. İşlem yapılmadığı durumlarda ekran karartma, beklemeye alma ve uyku moduna geçme gibi seçenekler bataryanızın ömrünü uzatacaktır.
  • Bilgisayarınız batarya ile çalışırken, harici donanım kullanmamaya özen gösterin. Hoparlör, usb mouse, usb klavye gibi harici donanımları yalnızca prize takılı şekilde kullanın.
  • İnternet ve veri aktarımı kullanmayacaksanız bilgisayarınızın kablosuz (wifi) özelliğini ve bluetooth özelliğini devre dışı bırakın. Bu iki özellik sürekli tarama halinde olacağından batarya kullanım sürenizi düşürecektir. Bir çok dizüstü bilgisayarda bu özellikleri devre dışı bırakacak kısayol tuşları bulunmaktadır.
  • Kesinlikle batarya takılı şekilde oyun oynamayın. Oyunlar, bilgisayarın işlemci, ram, ekran kartı ve ekran parlaklığını en yüksek düzeyde kullanan uygulamalardır.
  • Dvd ve cd üzerinden film veya video izlemeyin. Bu içerikleri sabit diskinize kopyalayıp oradan izleyin. Dvd ve cd romlar çalışmak için bataryanızdan ekstra güç kullanacaktır.

Tüm seçenekleri yapmanıza rağmen batarya ömrünün gün geçtikçe azalması çok normaldir. Her teknolojik ürünün bir ömrü ve kullanım süresi vardır. Ancak yukarıdaki önerileri dikkate alırsanız bu kullanım ömrünü en uzun süreye taşırsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir