LoL Westte Türkçe Oynamak

28 Mar

LoL, yani League of Legends, ülkemizdeki 15-35 yaş aralığının çoğunlukla oynadığı Dünya genelinde popülerleşmiş online bir oyundur. Oyun farklı bölgelere ayrılmış sunucu grupları üzerinden oynanmaktadır. Bunlar, Avrupa Batı, Brezilya, Avrupa Doğu, Japonya, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Okyanusya, Rusya ve Türkiye olmak üzere 9 bölgeden oluşmaktadır.

Türkiye sunucularında oynayan birçok oyuncu, Türkiye’deki oyuncuların ve oyun anlayışının kalitesizliğinden, oyuncu yaşlarının küçük olmasından, oyun içerisinde çok fazla küfür edilmesinden veya yabancılara duyduğu ilgisinden dolayı Avrupa Batı yani West sunucusunda oynamak istiyor. Oradaki oyuncularla anlaşabilmeniz veya oyun içi ipuçlarını yakalayıp anlayabilmeniz için İngilizce bilmeniz gerekiyor. Çünkü o sunucudaki, şampiyon kostümleri, oyun menüsü, butonlar, sesler, sihirdar büyüleri, item isimleri, büyü açıklamaları ve item açıklamaları gibi bilgilerin tamamı İngilizce yazılmış. Eğer İngilizce bilmiyorsanız bu sunucuda zor zamanlar geçirebilirsiniz.

Bu sorunu aşmanın kolay bir yolu var, West sunucusunda oynayıp dili Türkçe yapmak. Bu yöntem sayesinde aynı Türkiye sunucusunda oynuyormuş gibi hissedeceksiniz. Yukarıda sayılan tüm özellikleri Türkçe yaparak Avrupa Batı sunucusunda rahatlıkla oyun oynayabilirsiniz. Yapmanız gerekenler;

  1. Masaüstündeki League of Legends kısayolu üzerinde sağ tıklayın ve “Dosya Konumunu Aç” a tıklayın.
  2. Açılan klasörde “RADS” klasörünü bulun ve çift tıklayın.
  3. System” klasörünü bulun ve çift tıklayın.
  4. cfg” dosyasına sağ tuş ile tıklayıp birlikte aç diyerek “Not Defteri” uygulamasını seçin.
  5. Metin dosyası içerisindeki “en_us”, “en_gb” gibi kelimeleri silerek yerine “tr_tr” yazın ve kayıt edin.
  6. Oyununuz tamamen Türkçe olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir