NASA Dünya’nın İkizini Bulduğunu Açıkladı

1 May

NASA, Dünya’nın bir ikizini bulduğunu fakat çok soğuk olduğundan donmuş halde olduğunu söyledi.

Teknoloji ilerledikçe uzaya gitme çabaları da artıyor. Yapılan araştırmalar, uzaya gönderilen aletler uzayda hayat var mı sorusunun cevabına bizi biraz daha yakınlaştırıyor. Mars’ta yaşam belirtilerinin olması herkes için merak konusu. Şimdi ise NASA yaptığı araştırmalar sonucu Dünya’nın bir ikizi olduğunu buldular. Bu gezegen Dünya’nınki ile aynı kütleye sahip ve bizim güneşin yörüngesine olan uzaklığımızla eşit derecede kendi yıldızının yörüngesine mesafesi bulunuyor. Fakat bir fark var ki bu gezegen donmuş halde.

OGLE-2016-BLG-1195Lb olarak adlandırılan 13.000 ışık yılı uzaklığındaki gezegen çok soğuk olmasından dolayı bir yaşam belirtisi bulunamıyor. Gökbilimciler, bu gezegenin çok küçük bir yıldızın etrafında döndüğü hatta yıldız olarak adlandırmayıp kahverengi cüce yıldız olmasından şüphe ettiklerini ifade ediyorlar. , Astrophysical Journal Letters’da yayımlanan NASA Araştırmacısı Yossi Shvartzvald yazısında “Bu buztopu gezegen, hassas merceklerden görünebilmiş en küçük gezegen olma özelliği gösteriyor.” açıklamasını yapıyor.

Gökbilimciler gezegende bir yaşam belirtisi olmasa da, bu buluşun bile oldukça heyecanlandırıcı olduğunun altını çiziyorlar. ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir