NASA’dan Çanakkale Şehitlerine Jest!

18 Nis

Nasa, Anzak Günü’nde Yeni Zellanda’da bazı bilgiler toplayabilmek için bir balon gönderdi. Çanakkale’de savaşan ve hayatını kaybedenler için de bir jest yapıldı ve balona kırmızı bir gelincik bağlandı.

Nasa araştırmalarına devam ediyor ve yeni bilgiler peşinde her şeyi deniyor. Bazı bilgiler toplamak amacıyla yerden 34 km yüksekliğe kadar yükselmesi beklenen bir balon uçuran Nasa, bu balonun 100 gün gibi uzun bir süre veri toplamasını planlıyor. Balon uçurulurken Wanaka Havaalanı uçuşlara kapatıldı. Herhangi bir kazanın yaşanmaması için alınan bu önlem ile havaalanı 1 saate yakın uçuşlara kapalı kaldı. Balonun gökyüzüne gönderilme nedeni ise atmosfere giren kozmik parçaları tespit etmek.

Balonun gönderilme tarihinin Anzak Günü’ne denk gelmesi Nasa’nın, Çanakkale’de hayatını kaybedenler için bir jest yapmasına yardımcı oldu. Balonun üzerine kırmızı gelincik yerleştirilirken; balon gönderilmeden önce Anzak askerler anısına bir tören de düzenlendi. Ancak Nasa bu olayı özel olarak Anzak Günü’ne özel hazırlamış değil. Olumsuz hava şartları ile bir türlü uçurulmayan balon, Anzak Günü fırlatılabilmiş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir