Otonom Robotlar Artık Bina İnşa Edebilecek

27 Nis

MIT geliştirdiği son yazıcı ile binaların güvenli bir şekilde inşa edilmesini edilebilmesini sağlayacak. Bu robotlar ile iş güvenliği artması hedefleniyor.

MIT’in geliştirdiği en yeni 3D yazıcı bildiğimiz yazıcı türlerinden değil. Geleceğin inşaat alanlarında çalışmak üzere tasarlanan bu yapı uzun robot kolu ve tırtıllı tabandan oluşuyor. Bu robot gelecekte tanıtılması planlanıyor. Science Robotics dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, MIT bu robotu geliştirerek, işçi güvenliğinin artmasını ve mimari ile inşaatların otomatik hale getirilmesini hedefliyor. Bu robot mühendislerin inşaatları otomatikleştirme yolunda attıkları ilk adım değil.

Thomas Edison yaklaşık 100 yıl önce tek hücreli dökme beton yapılar yapılar için patent başvurusunda bulunmuştu. Bu olaydan sonra ise dev robot kolları, küçük hava araçları, tuğla yerleştiren robotlar 3D laboratuvarlarda gerçekleştirilmeye başlandı. Otomatik bir şekilde inşaat robotunun nasıl şekilleneceğini bulmaya çalışan bilim adamları henüz somut bir atmamışlardı. Fakat bu sefer MIT bu buluşuyla asıl adımı atmış olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir