Oynanması Yasaklanan 10 Bilgisayar Oyunu

30 Mar

Dünya üzerinde geliştirilmiş ve yayına başlamış birçok oyun, türlü sebeplerden dolayı yayından kaldırılmış ve oynanmasına izin verilmemiştir. Sizler için yasaklanan 10 bilgisayar oyununu listeledik.

 1. Rapeplay
  Çıkış tarihi 2006 olan Rapeplay, konusu itibarıyla tepki çeken bir oyun olmuş ve aynı yıl dünyanın birçok ülkesinde yayından kaldırılmıştır. Japon oyunu olan Rapeplay’deki amaç taciz ve tecavüz etmektir. Oyunda geçen şehirdeki, otobüs, metro, sokak gibi halka açık yerlerde insanlara taciz ve tecavüz etmeyi amaçlayan Illusion yapımı bu oyun Amerika Birleşik Devletleri tarafından yalnızca Yetişkinlere Özel olarak değerlendirilmiştir.
 2. Custer’s Revenge
  1982 yılında üretilen bu oyunun konusu, Custer isimli azgın bir generalin vahşi batıdaki bir görevi esnasında geçer. Dağları aşarak, yollar kat ederek ve ovalardan geçerek sonunda vahşi batıdaki Kızılderili bir kadınla birlikte olmaya çalışırsınız. Atari oyunu olarak üretilen bu oyundaki amaç ve karakterlerin çıplaklığı gibi sebepler birçok Kızılderili toplumu tarafından protesto edilmiş ve kaldırılmasına karar verilmiştir.
 3. Grand Theft Auto
  Bu oyunu bilmeyen ve oynamayan yoktur. Rockstar Games’in yapımcılığını üstlendiği, şu ana kadar 5 serisinin olduğu ve her serisinin milyonlarca satıldığı bir oyundur. Oyunun tepki gören en büyük kısmı, çıplaklık, şiddet ve suça teşvik olmuştur. Bu kadar tepkiye rağmen oyunun yasaklandığı tek ülke Tayland olmuştur. Sebebi ise, bir müşterinin taksicinin ücreti istemesine karşı olarak onu bıçaklayıp öldürdüğü ve çıkarıldığı mahkemede Grand Theft Auto oyununun etkisinde kaldığını söylemesi olmuştur.
 4. Ghost Recon Advanced Warfighter 2
  2007 de Ubisoft tarafından üretilen bu oyun aslında normal bir taktik atıcı oyunudur. Oyun içerisindeki kan ve savaştan başka tartışılacak bir kısmının olmamasına rağmen Meksika’nın Ciudad Juarez bölgesinde yasaklanmıştır. Sebep olarak oyundaki görevin sokaktaki gerillaların temizlenmesini gösteren bölge yetkilileri, Belediye başkanının, oyunun kopyalarının toplatmasına neden olmuştur.
 5. Command and Conquer: Generals
  Birçok başarılı bilgisayar oyununun altına adını yazdıran EA Games 2003 yılında piyasa sürdüğü bu oyunun Çin’de yasaklanmasına engel olamadı. Oyunun bir bölümünde, Pekin’de bir nükleer patlama yaparak Asya’ya girme görevi olması, bütün Çin Halk Cumhuriyeti’nde yasaklanmasına sebep oldu.
 6. The Guy Game
  Bu oyun diğerlerinden farklı bir şekilde 2004 yılında yetişkinlere yönelik olarak piyasaya sürüldü. Ancak oyundaki bir karakterin 17 yaşında olması oyunun yasaklanması için geçerli bir sebep sayıldı.
 7. The Witcher 2: Assassins of Kings
  CD Project Red firmasının yapımcılığını üstlendiği Witcher serisinin bu oyunu Avustralya’ya kendini kabul ettiremedi. Oyun içindeki görevlerin başarılı bir şekilde yapılmasının ardından oyunun ana karakterine hediye olarak verilen cinsel ilişki Avustralya’da tepkiye sebep oldu. Uzun süren uğraşların ardından oyunun yapımcı şirketi ve Avustralya, oyuna +15 yaş sınırı getirerek orta yolu buldu.
 8. Mass Effect
  BioWare tarafından tasarlanan ve EA Games tarafından yayınlanan 2007 yapımı bu oyun, bilim kurgu, aksiyon ve rol yapma temalı bir oyun olarak piyasaya sürüldü. Ancak Singapur hükumeti, oyun içerisindeki aynı cinsten karakterlerin birbiri ile aşk yaşaması ve cinsel ilişkide olmaları sebebiyle oyuna yasak getirdi. Ancak bir takım protestolar bu yasağın kaldırılmasını sağladı.
 9. Medal of Honor
  Elektronic Arts tarafından yayınlanan 2010 yapımı bu oyun, Amerikan askerleri güçlerinin başarısını konu almasına rağmen Amerika Birleşik Devletleri askerlerinin tepki göstermesi sebebiyle yasaklanmıştır. Yasaklanma sebebi ise, oyunun çok oyunculu (multiplayer) modunda, oyuncuların Taliban askerleri olarak oynayabilmeleridir.
 10. Manhunt 2
  2007 yılında piyasaya sürülen bu oyun belki de bu listedeki en tartışmalı oyundur. Oyun içerisindeki vahşet, kan, korku, öldürme arzusu ve ölüleri sevme gibi duygular oyunun Almanya, İrlanda, Yeni Zelanda, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Güney Kore’de yasaklanmasına sebep olmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir