Portakallı Protesto

22 Mar

Son günlerde Almanya ile gerilen ilişkilerin ardından bir gerginlikte Hollanda ile yaşandı. Referandum süreci ile iç politikada yaşanan sorunların üzerine dış politika da gerginliklerin yaşanması Türkiye’nin dünyanın gözündeki izlenimini olumsuz etkilemiştir. Nisan ayında gerçekleşecek referandum için Hollanda’da da bulunan Türkler’le yapılacak olan toplantıyla başlayan kriz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’nın sınır dışı edilerek istenmeyen kişi ilan edilmesi, gerginliği iyice artırdı. Aynı gün Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçuş izninin iptal edilmesi iki ülke arasında diplomatik krize neden oldu.

Tüm bunların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Nazi ve faşist söylemleri Hollanda Hükümet’i tarafından sert bir şekilde karşılandı. Son bir kaç günde her iki ülke arasında sular durulmuş olsa da, Hollandayı protesto etmek amacıyla ortaya çıkan görüntüler uzun bir süre dillerden düşmeyeceğe benziyor. Hollanda sokaklarında portakal sıkarak yapılan eylemlerin ne kadar mantıklı olduğu tartışılır. Ayrıca Türk Hükümeti’nin önemli temsilcilerinin laleyi ele alarak yaptıkları bel altı açıklamalar, Türkiye’nin dış dünyada olumsuz bir imaj bırakacağını gösteriyor. Her ne kadar bir kesim tarafından desteklenmese de sonuç olarak Türkiye’nin siyasi temsilcilerinin daha tutarlı ve mantıklı açıklamalar yapması gerekmektedir.

Siyasilerin açıklama yaparken bu ülkedeki tüm vatandaşları temsil ettiğini unutmaması gerekmektedir. Sadece bugünü değil geleceği de ele alarak Türk Devletinin genel imajını zedeleyecek hareketler haklı olunan bir durumda haklılığı ne derece gösterecektir bilinmez. Dış politikada hangi konularda yanlış yapıldığı ve bu duruma geldiği uzun bir süre tartışılacak gibi duruyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir