Powerbank Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

28 Mar

Günümüz teknolojisinin vazgeçilmezleri olan akıllı cihazlar, popülerlik konusunda büyük bir ivme kazanmış durumda. Herkesin cebinde bir akıllı telefon, elinde tablet, evinde dizüstü bilgisayar bulunmakta. Tabi bu cihazların çalışması için bataryalarının dolu olması gerekiyor. Teknoloji ilerledikçe bu bataryaların kullandıkları güç artıyor ve kullanım süreleri gittikçe düşüyor. Bu ihtiyaçtan dolayı ortaya powerbank denilen harici güç kaynakları ortaya çıkıyor. Powerbank Türkçe anlam olarak güç bankası olarak çevrilebilir.

Powerbankler, boyutları sigara paketinden biraz küçük, kolay taşınabilen, elektrikle şarj edilebilen ve telefonunuzu 2 veya daha fazla %100 şarj edebilen taşınabilir güç kaynaklarıdır. Akıllı telefonunuzun bataryası size gün içerisinde yetmiyorsa, uzun süreli bir yolculuk yapacaksanız veya ihtiyaç anında elektrik prizi bulmakta zorlanıyorsanız powerbank mutlaka kullanmalısınız. Bu küçük cihazlar çok fazla elektriği depolayabildiği için ucuz malzemeden yapıldıklarında sağlığınıza veya cihazınıza büyük zararlar verebilir. Bu yazımızda sizlere powerbank seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

  • mAh (mili amper) değeri

Alacağınız powerbank ın akıllı cihazınız için yeterli olup olmadığını anlamak için basit bir hesaplama yapabilirsiniz. Örneğin, sizin cihazınızın batarya kapasitesi 3000mAh ise, size bu bataryayı 2-3 defa doldurabilecek bir powerbank yeterli olacaktır. Yani 10400mAh kapasiteli bir powerbank sizin ihtiyacınızı karşılayabilecek kapasiteye sahiptir.

  • Şarj Etme Hızı

Zaman günümüz teknolojisinde en önemli birim olduğu için, cihazınızı şarj etme süreniz powerbank seçme konusunda önem göstermeniz gereken bir konudur. Önceleri 1A çıkışlı bir powerbank sizin için yeterli olabilirdi ancak günümüz cihazlarının bataryalarında kullanılan teknoloji, geliştirilen batarya kapasiteleri ve USB Type-C nin yaygınlaşması, 2A çıkışlı cihazları seçmenizi gerektirmektedir.

  • Cihaz Üzerindeki Çıkışlar

Tek bir cihaz kullanmıyorsanız veya ileride telefonunuzu değiştirme ihtimalini göz önüne alırsanız alacağınız powerbanki tüm modellere uygun bir şekilde seçmeniz gerekir. Bu sebeple çift usb ve çift 2A çıkışlı bir powerbank seçmeniz her zaman tavsiyemizdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir