Referandum Süreci ile Birlikte Gelen Toplumsal Değişim

22 Mar

Referandum sürecine yaklaşırken siyasilerin çalışma tempoları da gitgide hızlanıyor. Yıllardır Türkiye’nin ayrışma yüzünden yaşadığı sorunlar, referandum süreciyle birlikte katlanarak artmaya devam ediyor. Özellikle MHP tabanında gerçekleşen ayrışma ve ikiye bölünme beraberinde bir tarafın diğer tarafa yaptığı sözlü ve fiziksel saldırıları da beraberinde getiriyor.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra demokrasinin adını sıkça duymamıza rağmen referandum sürecinde, demokrasinin içinin ne kadar boş olduğunu bir kez daha görmekteyiz. Hayır ve Evet olarak ikiye parçalanan ülkede, evet diyenler hayır diyenleri vatan hainliği ile suçlamaktadır. Sistemin getireceği değişikliklerden ziyade bir tarafın kendini ispat etmeye çalışması sürecin ne kadar sağlıksız ilerlediğini gözler önüne seriyor. Ayrıca bu süreçte referandumun maddelerini araştırmak yerine kimin evet kimin hayır dediği daha çok gündemde oluyor.

Muhalefetin yeni sistemle birlikte etkisinin sıfıra inmesi, kutuplaşmanın en net haliyle görüldüğü bir ülkede sorunlara neden açacağı aşikardır. Ülkenin içinde bulunduğu kaos ve kötü gidişat her ne kadar güçlü bir yönetimi gerektirse de yine de güçlerin tek bir kişi elinde olması seçmenlerin, maddeleri ve sistem değişikliği ile nelerin değişeceğini detaylı bir şekilde araştırmasını gerektirmektedir. Kimin evet kimin hayır oyu kullanacağını araştırmak yerine bilinçli bir oy kullanmak hem ülke hemde sistem için en doğrusu olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir