Turknetde Adil Kullanım Kotası Yok

28 Mar

Ülkemizdeki internet servis sağlayıcıların bizlere sunduğu paketlerin hemen hepsinde adil kullanım kotası yani AKK var. Adil Kullanım Kotası, internet üzerinden indirdiğiniz dosyaların ve verilerin belirli bir miktarı geçtikten sonra hızınızın bir sonraki aya kadar düşürülmesidir. Örnek verecek olursak, 50gb adil kullanım kotalı 8mbit hızında limitsiz bir tarifeye sahipsiniz. Ayın 12 sinde 50gb indirme sınırını aştıysanız kalan 18 gün internet hızınız 1mbit e düşer. Bu uygulamanın birçok dünya ülkesinde kaldırıldığını görmekteyiz. Bizim ülkemizde de bir an önce kalkmasını temenni ediyoruz. AKK hakkında önemli bir not, yalnızca indirme (download) AKK’ya dahildir yükleme (upload) dahil değildir.

TurkNet genel müdür yardımcısı Sinan Kurmuş, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamada adil kullanım kotasını kaldırdıklarını açıklamıştı. Ancak bu açıklamada bir takım yanlış anlaşılmalar oluştuğu için bir açıklama daha yapma gereği duydu ve “Mevcut TurkNet abonelerinden, TurkNet altyapısını kullananların adil kullanım kotasını kaldırdık” diyerek yeni ve daha açıklayıcı bir açıklamada bulundu. Yani kendi altyapılarını kullanan TurkNet müşterileri artık Adil Kullanım Kotası diye bir saçmalıktan etkilenmeyecek. Bu yenilik şu an TurkNet müşterilerinin yalnızca %20 lik bir kısmını kapsıyor. Adil kullanım kotasının kalkmasıyla birlikte şirket 1 yıl içerisinde bu oranı 2 kat artırmayı hedefliyor.

TurkNet aboneleri adil kullanım kotasının kalkmasıyla birlikte mevcut paketlerine herhangi bir ek ücret ödemeyecekler. Aynı zamanda alt yapı durumlarına göre 100 mbite kadar hızdan faydalanabilecekler.

Kullanıcıların yaşadıkları bölgelerde TurkNet altyapısının bulunup bulunmadığını öğrenmek için yapılan çalışmalar sona gelmek üzere. Kısa bir zaman sonra internet üzerinden altyapı testi yaptırmak mümkün olacak.

Şirketten edinilen son bilgilerde, kendi alt yapısını kullanmayan müşteriler için geceleri AKK uygulamasının kalkacağı ve 2019 itibari ile tamamen AKK dan kurtulacakları bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir