Vizontele

31 Mar

Vizontele, oyuncu kadrosu, konusu, senaryosu ve replikleri bakımından bana göre Türk Sinema tarihinin en komik filmidir. Doğudaki yaşamın zorluğu, oraya gelen teknolojinin nasıl karşılandığını komedi ve dram ile birleştirilerek anlatıldığı seyir zevki yüksek olan bir Yılmaz Erdoğan filmi.

Film konu olarak Hakkari ilindeki bir köyü anlatsa da, çekimleri Van Gevaş’da yapılmıştır. Asfalt bir yolu bile olmayan bir köye, Ankara’dan televizyon getirileceği haberi verilir. Köy halkının televizyonun nasıl bir şey olduğundan, ne işe yaradığından ve zararlı mı yoksa faydalı mı olduğundan haberi yoktur. Kısa zaman içerisinde kulaktan dolma bilgiler ile ismini vizontele olarak anmaya başlarlar. Köydeki tek sinemanın sahibi Latif, televizyonun gelmesiyle işlerinin bozulacağını anlayarak, köy halkına cami imamını da yanına alarak televizyonun ne kadar kötü bir şey olduğunu anlatmaya çalışır. Belediye başkanı ise, Latif’le arasının bozuk olmasından dolayı inatla televizyonun her eve girmesini ister. Ankara’dan 3 kişilik bir heyet televizyonu kurmak ve tanıtmak üzere köye yola koyulur. Ancak yolculuk esnasında aralarında kavga ettikleri için televizyonun kurulumunu yapmadan hemen geri dönerler. Köydeki hiç kimse televizyonun nasıl kurulacağını bilmez. Tek bildikleri şey vericinin yüksek bir yerde durması gerektiğidir. Son çare olarak köyün deli tamircisi Emin’den yardım isterler. Köy içerisindeki yüksek yerlerde 2-3 deneme yaparlar ancak hiçbirinde yayını getirmeyi başaramazlar ve köy halkının alay konusu olurlar. En son köyün en yüksek dağına çıkmaya karar verirler, orada da İran yayını çeker ve yeniden elleri boş köye dönerler. Köy kahvesinin önünde, bir memur şans eseri televizyonu açar ve yayın gelir. Tüm belediye ekipleri sevinçten havalara uçarlar.

Türk sinemasının en usta oyuncularının bir arada olduğu, birbirinden kaliteli espriler ve şakaların olduğu Vizontele hala yayınlandığı zamanlarda insanların sıkılmadan izlediği bir film olarak yerini korumaktadır.

Yapımcı: Necati Akpınar

Gösterim Tarihi: 2 Şubat 2001

Senaryo: Yılmaz Erdoğan

Yönetmen: Yılmaz Erdoğan, Ömer Faruk Sorak

Oyuncular: Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz, Şafak Sezer, Demet Akbağ, Altan Erkekli, Şebnem Sönmez, Bican Ünalan, Erdal Tosun, Zeynep Tokuş, İclal Aydın, Erkan Can, Tolga Çevik

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir